Folklórny súbor VÉNA pri Strednej zdravotníckej škole v Trenčíne

            Stále sa presviedčame, že pieseň nestačí  počuť iba raz, dva razy, treba ju počúvať celé dni i roky, lebo len vtedy v nej človek objaví  neobyčajné čaro, krásu hudby a poézie, vlastne až potom si ju zapíše hlboko do srdca“.

         

A ako sa to všetko začalo? Vráťme sa v krátkosti do histórie.

Tradícia Vény siaha ďaleko do minulosti. V školskom roku 1957/58 sa pri speváckom zbore Holubica mieru, na čele ktorého stál vtedajší riaditeľ školy, obetavý a mimoriadne ambiciózny vedúci - profesor Ján Majtás, vytvorila tanečná zložka, ktorú organizačne a choreograficky viedla docentka PhDr. Heda Šimoneková – vysokoškolský pedagóg z FTVŠ UK v Bratislave, vynikajúci človek, citlivý priateľ, radca, osobnosť folklórneho diania na Slovensku. Sme hrdí, že práve jej meno sa spája s naším súborom. Ako choreografka vnášala do tanca vtip, invenciu, elán, z tanečníkov vedela vyťažiť maximum. Jej choreografia „ Na zdravotníckej škole“ je naším trvalým inventárom.

             V prvých rokoch spoluúčinkovania obidvoch zložiek súboru Holubica mieru nezištne pomáhali aj pedagógovia školy profesorka Ľjubov Stuchlíková a profesor Ľudovít Jurásek. Mnohé hudobné úpravy realizoval a dirigoval  pedagóg ZUŠ Jozef Guldán,  mimoriadne uznávaná osobnosť hudobného života mesta Trenčín.

            Nová etapa existencie tanečno-speváckeho súboru sa začala v septembri 1959, keď organizačné a neskôr i pedagogické vedenie prevzala Mgr. Alžbeta Trusinová, ktorá stála na čele súboru do roku 1992, čiže plných 33 rokov! V rokoch 1956 až 1962 zabezpečovala všetky hudobné doprovody vynikajúca harmoniková dvojica profesor Milan Majtás a pán Štefan Trusina, ktorý v našom súbore pôsobil ako „orchester“ až do roku 1992. Jeho meno sa spája s účinkovaním mnohých vynikajúcich spevákov a folklórnych telies. Hudobné a spevácke úpravy pána Trusinu sú skvostom, ktorý sa natrvalo zapísal do pamäti milovníkov folklóru. Za to, že desiatky rokov pôsobil v našom súbore, vďačí dvom láskam. Láske k folklóru a k svojej obetavej životnej partnerke. Dvaja ľudia, ktorých spája vzájomná láska, úcta, spoločné záujmy a ľudové umenie majú významné a nezastupiteľné miesto v histórii nášho súboru.

            S menom profesorky Mgr. Alžbety Trusinovej sa spájajú pojmy, ako je vytrvalosť, obetavosť, precíznosť, ale i disciplína a poriadok. Dominuje v nej zmysel pre krásu, eleganciu a nekonečná schopnosť podnecovať, prebúdzať v mladých ľuďoch lásku k umeniu. Pomáha ešte i teraz objavovať to, čo je  v členovi súboru skryté – nadanie a schopnosti. Pod jej vedením sa z každého vytrvalého začiatočníka stáva úspešný spevák či tanečník. I v súčasnosti, keď je už na zaslúženom odpočinku, ostala súboru verná. Je stále pre nás vzorom a inšpiráciou. Vnímame ju ako vitálnu, energickú, sviežu, duchaplnú a  silnú osobnosť s množstvom tajných predsavzatí. Je nesmierne oddaná svojej rodine, ktorej nezištne pomáha. Všetkým okolo seba stále odovzdáva to, čo je ukryté v hĺbke jej duše – zmysel pre krásu, umenie, radosť a obdiv k hodnotám tohto národa,

            Nadšenie a chuť pracovať s mladými ľuďmi preniesla  Mgr. Trusinová i na novú kolegyňu, svoju bývalú študentku a spolutanečníčku z FS Družba odbornú učiteľku Oľgu Bohóovú,. Aj ona sa v roku 1976 upísala práci v tanečno-speváckom súbore na SZŠ. Hodiny poctivej a trpezlivej práce pri nacvičovaní tanečných čísel sa stali krédom jej mimoškolskej činnosti s mládežou. Krok za krokom vedie tanečníkov k zvládnutiu techniky tanca. Veľmi rada pracuje so začiatočníkmi, teší sa z ich napredovania a zaradenia do kruhu ostatných už skúsených tanečníkov. Má neobyčajnú schopnosť vyburcovať všetkých k podaniu toho najlepšieho výkonu a vyvolať úsmev na tvári dokáže aj v tých najnapätejších situáciách. V súčasnosti je motorom, ktorý v súbore stále pracuje na plné obrátky. Má neobyčajné čaro a schopnosti diplomacie. Vie vyriešiť,  vyhladiť a vyladiť všetky problémy, nevzdá sa, kým nenájde konsenzus. Desiatky rokov udržuje a zveľaďuje krojovú základňu súboru spolu s Mgr.Alžbetou Trusinovou, má veľkú materiálnu, ale hlavne umeleckú hodnotu, je obetavá, ochotná podať kedykoľvek pomocnú ruku, milujúca dcéra, manželka, matka a priateľka, ktorá nezištne udržuje teplo rodinného kruhu.

            Keď pred 27 rokmi v roku 1980 nastúpila na Strednú zdravotnícku školu nová mladá vyučujúca odborných predmetov RNDr. Janka Gugová, netušila, že jej pôsobenie na škole bude desiatky rokov sprevádzať spev a tanec. Hneď v prvých dňoch ju „odhalila“ práve  Mgr. Trusinová a jej typickým priamym spôsobom „ nadirigovala“ : „Budete pracovať v súbore, bola by škoda nevyužiť vás, keď ste toľké roky tancovali vo vysokoškolskom FS Technik“. Aj keď to pôvodne neplánovala, oddala sa s plným nasadením svojej záľube zo študentských čias, ale i s nadšením a nádejou, že bude  naďalej v tejto ušľachtilej činnosti pokračovať a bude nápomocná pri rozdávaní radosti a úsmevov. Bola šťastím pre školu,  študentov a hlavne pre zachovanie činnosti súboru, ktorý sa následne v roku 1981 premenoval na FS Véna. Tento názov symbolizuje prúdenie krvi v žilách pri temperamentnom speve a tanci.

V jej osobe sa hlavne odkryla schopnosť naplno prebrať vedenie, organizáciu a vôbec umeleckú činnosť súboru po Mgr. Trusinovej. Je mimoriadne ambiciózna, typ prezieravého manažéra s vynikajúcimi danosťami. Dokáže čestnými prostriedkami vybojovať boj i v nežičlivých podmienkach. Jej mimoriadne nasadenie, aktivita, zdravá ctižiadosť presadiť súbor nielen na pôde mesta, regiónu, ale i v zahraničí sa prejavili v plnej miere. Právom jej prácu uznávajú, pretože u nej dominujú vlastnosti, ako je nadšenie, invencia, vynaliezavosť, precíznosť a dôslednosť, ktoré sú predpokladom úspechov. Keďže je citlivou dcérou, manželkou a matkou, uvážene delí svoje sily medzi rodinu a pracovné povinnosti. Základnou zárukou jej úspechov je pochopenie v rodine. Vie, že život nie sú iba prežité roky, oveľa dôležitejší je ich obsah, hodnota skutkov, ktoré aj jej zásluhou rozkvitli v srdciach jej blízkych, priateľov, študentov a spolupracovníkov.

Všetky tri vedúce sa museli neraz popasovať s problémami spojenými s neľahkou, ale prekrásnou a zmysluplnou prácou s mladými ľuďmi. Ich krédom bola neustála motivácia, podnecovanie ísť  ďalej a formovanie kreatívneho umeleckého prejavu všetkých členov súboru. Mali odvahu každoročne meniť a rozširovať choreografie, spevácke kompozície, zväčšovať krojovú základňu, uzatvárať spoluprácu s ďalšími nadšencami folklóru a tým obohatiť a rozšíriť dimenzie umeleckého stvárnenia o nové choreografie folklórnych regiónov z východného  Slovenska, Liptova, Hrehronia, Zemplínu a Trenčianska..

            Od roku 1992 ženské vedenie súboru dopĺňal a obohacoval uznávaný, vynikajúci hudobník a spevák ľudových piesní folklorista Ing. Pavol Ježík. Práve on bol 13 rokov stálym „orchestrom“, radcom a spevákom súboru. Bez jeho nezištnej pomoci by súbor nemohol toľké roky existovať. Aj keď spolupracoval a spolupracuje s viacerými súbormi, s Vénou ho spája pevné puto. Je oddaný folklórnemu umeniu, ktorému obetoval značnú časť svojho života. Je niekedy na „roztrhanie“, pretože nerozlišuje ponuky podľa formy odmeny, ale podľa náklonnosti, sympatií a hlavne na základe pocitu radosti, uspokojenia a presvedčenia, že potešil tých , ktorých má rád, a kto si to váži.

V roku 2004 po nástupe na pozíciu riaditeľky školy RNDr. Gugová hľadala spôsob ako naďalej udržať a stále zvyšovať úroveň súboru, ktorý vždy bol pýchou Strednej zdravotníckej školy v Trenčíne. Veľmi pozitívnym a časom overeným správnym krokom bola ponuka pre Ing. Petra Kupču, choreografa zvučného mena, ktorý ochotne venoval svoje schopnosti a skúsenosti na pozdvihnutie dobrého mena súboru. Zobral do rúk hlavne chlapcov a vniesol do ženského kolektívneho vedenia mužský pohľad a formy práce. Dlhoročná snaha o skvalitnenie tanečného prejavu chlapcov a rozšírenie párových choreografií sa pretavili do nových tanečných kreácií. Rozšíril a obohatil súborom stvárňované folklórne regióny Slovenska o tance z Myjavy, Horehronia a Zemplínu, v ktorých vyburcoval tanečníkov k precíznemu a perfektnému zvládnutiu nových tanečných motívov. Nielen chlapcov, ale i dievčatá vedie s jasným cieľom, pevnou rukou ale i s humorom a láskavým srdcom. Svojou náročnosťou si získal  autoritu, obdiv, ale vyvolal i nadšenie a elán k prezentácií folklórneho umenia.

Je vidieť, že práve táto konštelácia vedenia – jemnejších  citlivejších a diplomatickejších žien v spolupráci s ráznym, priamym, ale spravodlivým a prezieravým mužským zástupcom dáva istotu a nádej, že folklórny súbor Véna bude i v budúcnosti životaschopným umeleckým telesom.

            Teší nás, že za nezištnej pomoci ďalších skúsených a nadšených odborníkov v oblasti ľudového umenia sme objavili nové horizonty.

Zaujímavé a  nápadité choreografie vytvoril pre náš súbor pán Štefan Sádovský. O uplatňovanie nových tvorivých, choreografických princípov sa veľkou mierou pričinili i mladé zanietené choreografky Mgr.art. Eva Karlíková a Mária Karlíková.

Za odborné pedagogické vedenie hlasovej prípravy našich členiek sa v predchádzajúcich rokoch zaslúžila vynikajúca speváčka pani Dobroslava Švajdová - pedagóg ZUŠ v Trenčíne.

Vyznamenaním pre náš súbor bola spolupráca s ľudovými hudbami – ĽH Mlynári z Trenčína a ĽH Haluška z Lipt. Mikuláša pod vedením Juraja Karlíka, ktoré súbor doprevádzali na výročných vystúpeniach a zahraničných zájazdoch.

Spolupracovali sme aj s ĽH Kľumok pod vedením Mgr. Idy Arbetovej. I táto skutočnosť dávala predpoklad naplno rozvinúť činnosť súboru ako umeleckého telesa s ľudovou hudbou, čo dlhé roky v súbore chýbalo.. Až nasledujúce roky overili schopnosti a záujem obidvoch zložiek o napredovanie a vzájomné pozitívne ovplyvňovanie sa.

Nezabúdame ani na spoluprácu a odborné rady vedúcej FS Radosť pani Emílie Šteiningerovej. V oblasti hudobnej a krojovej výpomoci ďakujeme Ing. Miroslavovi Strakovi, ktorý nám vždy podal pomocnú ruku. Za dlhoročnú pomoc pri príprave sprievodného slova počas vystúpení FS Véna ďakujeme našej kolegyni PhDr. Márii Pelechovej a za administratívnu prácu Ing.  Ľubici Horňáčkovej.

            Bolo veľkým šťastím, že počas 50-ročnej nepretržitej činnosti tohto folklórneho súboru Strednej zdravotníckej školy v Trenčíne na čele školy stálo vedenie, ktoré veľkou mierou zastrešovalo a obdivovalo činnosť mládežníckeho folklórneho súboru. Holubica mieru, neskôr premenovaného na FS Véna. Bol to už spomínaný riaditeľ Ján Majtás, štyri desaťročia nadšená podporovateľka riaditeľka Mgr. Celestína Šimurková, ďalej obdivovateľka folklóru a  výborná speváčka riaditeľka PhDr. Helena Kobzová a terajšia pani riaditeľka a stále fungujúca vedúca súboru RNDr. Janka Gugová.

Sme si vedomí aj toho, že túto činnosť je možné robiť len za stálej, podpory rodičov členov súboru, Rodičovského združenia pri SZŠ, štedrých sponzorov a hlavne na základe nadšených ľudí, ktorí svojím elánom vedia nadchnúť a viesť mladých ľudí k láske k folklóru, vedia im ukázať, že slovenské folklórne umenie patrí medzi najväčšie kultúrne hodnoty národa.

            Za dôležité považujeme skutočnosť, že FS Véna je členom Celoslovenského folklórneho združenia, Západoslovenského folklórneho združenia, Regionálneho trenčianskeho osvetového združenia.

            Chceme vyzdvihnúť terajší kolektív súboru, ktorý tvoria tanečníčky, tanečníci, speváčky, speváci, konferencieri, kolektív, ktorý bude vystupovať i na oslavách  65. výročia  založenia  školy , a  to  je  zároveň i 55. výročím  FS Véna. Členmi sú  milí, zapálení mladí ľudia, ktorí sú ochotní pre radosť a potešenie druhých tvrdo pracovať, aby rozdávali  úsmevy a dobrú náladu.

Faktom je, že získať mladých moderných ľudí pre prácu a folklórnu činnosť je čoraz ťažšie. Ale keď sa už „nábor“ vydarí, potom je vidieť nadšenie, radosť, lásku, energiu, priateľstvo, ktoré „súborácka“   práca študentom dáva.

Želáme si, aby ani v budúcnosti mladí ľudia nestratili záujem o činnosť, ktorá vo voľnom čase obohacuje osobnosť členov, dvíha ich zdravé sebavedomie a talent.

Vedúcim prajeme trpezlivosť, nekonečnú zhovievavosť a entuziazmus. Ich aktivity a  nadšenie k folklóru v súbore sú zmysluplné a aj im dodávajú  mladíckeho ducha. Lebo len vtedy zapália fakľu, ktorá bude udržiavať kultúrne hodnoty národa, prenášať ju z generácie na generáciu vo forme lásky k folklóru, v ktorej vek nehrá žiadnu roľu, keď folklór  budú  nosiť vo  svojom  srdci  oni. Tento  vzťah  k nemu   si ponesú  do ďalšieho života i ch  študenti, veď nenadarmo sa hovorí: „Najkrajšie melódie sa vylúdia zo starých huslí“.

Preto si náš slovenský folklór nenechajme odísť do zabudnutia !

RNDr. Janka Gugová

riaditeľka školy

 
 
 

Novinky

33.ročník Trenčianskych folklórnych slávností

12.06.2013 11:35

Vianočná akadámia SZŠ v Trenčíne

19.12.2012 11:02

Sústredenie v Opatovej

02.12.2012 16:24
Členovia fol, súboru strávili tri dni a dve noci na sústredení na chate v Opatovej , ktoré sa konalo v čase od 30.11-2.12. 2012. Vylepšovala sa technika a prevedenie tancov a taktiež sa zaúčali naši noví členovia súboru. Svojou návštevou nás potešila aj pani riaditeľka Strednej zdravotníckej školy...

32.ročník Trenčianskych folklórnych slávností

10.06.2012 14:53
FS Véna sa opäť predviedol v celej svojej kráse na námestí pod Trenčianskym hradom dňa 8.6.2012  a 9.62012 pri príležitosti s názvom „Remeslo bez hraníc“, ktorý je financovaný Európskou úniou. 

Stavanie Mája v Strednej Zdravotníckej škole v Trenčíne

30.04.2012 11:17
Žiacka školská rada, ktorej predsedom je žiak III.FL Dominik Gabriel na čele s pani prof. Šulekovou , navrhli stavanie Mája na nádvorí školy. To sa uskutočnilo na 7. vyučovaciu hodinu . Stavanie sprevádzalo vystúpenie folk. súboru Véna spev , tanec a muzika. Kedže po mesiaci máj nasleduje jún,...

Vystúpenie v zariadení sociálnych služieb masta Trenčín

30.04.2012 10:00
Mesiac máj je tu. Všetko kvitne, čo je znakom toho, že jar zvíťazila nad zimou. Jedným zo znakov práve tohto boja a víťazstva je stromček nazývaný Máj. Pôvodne je to mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový. Ako kultúrny jav bol známy už v Antike ako symbol ochrany pred...

Stretnutie Európskej mládeže v Békéscabe (Maďarsko)

01.04.2012 10:36

30. výročie FS Véna

16.12.2011 09:29
 V Posádkovom Klube (ODA) v Trenčíne sa 15.12.2011 o 10.00 otrasalo javisko tancom. Dôvodom bola Vianočná akadémie SZŠ spojená s oslavou 30. výročia FS Véna. Slávnostný program sa uskutočnil pod záštitou predsedu TSK MUDr. Pavla Sedláčka, MPH.  Začiatky súboru sa píšu or roku 1957...

Ocenenia pre jednotlivcov i kolektívy z oblasti kultúry

27.11.2011 15:35
V stredu 23. novembra 2011 sa v Kongresovej sále Trenčianskeho samosprávneho kraja uskutočnil slávnostný večer pri príležitosti udeľovania ocenení kolektívom a jednotlivcom z oblasti kultúry.   Ocenenie Za uchovávanie a rozvoj kultúrneho dedičstva národa predseda TSK udelil siedmim...

Ôsmy svetadiel

27.11.2011 15:18
Fs Véna sa 26.11 2011 o 19.00  zúčastnil predstavenia muzikálu na Novej scéne v Bratislave   Ôsmy svetadiel „Chráň nás ôsmy svetadiel, krajinu prázdnin .Zem večnej mladosti, svetadiel lásky.Život je šanca mať rád “ Nový Česko-Slovenský muzikál Osmy svetadiel sa odohráva v...
1 | 2 >>